Slobodanka Stojanović i Višnja Jovanović – utisci sa studijskog putovanja

Zahvaljujući saradnji Udruženja profesora španskog jezika Srbije (APES) i Akademije Mester iz Salamanke, imale smo priliku da ovog leta iskoristimo stipendiju koja nam je dodeljena kao nagrada za osvojena prva mesta naših učenica na Republičkom takmičenju iz španskog jezika u Valjevu i da provedemo nedelju dana u Salamanki. Svakog dana imale smo zanimljive i stimulativne časove pre podne, a posle podne kulturne aktivnosti i predavanja iz istorije i književnosti Španije. Naši domaćini približili su nam Stari grad, pokazujući nam lepotu drevnih građevina i pričajući nam o raznovrsnim anegdotama i zanimljivostima iz prošlosti grada. Naučili smo kako se igra salsa, prave slatke prženice – torrijas, i sve to u društvu kolega iz drugih zemalja sa kojima smo mogli da razmenimo iskustva i tako stvorimo nova poznanstva. Sedam dana provedenih u starom univerzitetskom gradu podsetili su nas kako je neraskidiva veza jezika i života, učenja i uživanja.

Slobodanka Stojanović i Višnja Jovanović.

Gracias a la colaboración de la Asociación de profesores de español en Serbia (APES) y la Academia Mester de Salamanca, este verano hemos tenido la oportunidad de beneficiarnos de la beca que nos fue concedida como premio a los primeros puestos ganados por nuestras alumnas en la Competición de español a nivel nacional y de pasar una semana en Salamanca. Todos los días teníamos unas clases inspiradoras y estimulantes por la mañana y actividades culturales y conferencias literario-históricas por la tarde. Nuestros anfitriones nos acercaron la Ciudad Vieja demostrándonos la belleza de su arquitectura y contándonos las anécdotas y curiosidades de su pasado. Aprendimos cómo se baila la salsa, cómo se preparan las torrijas, y todo eso junto con los colegas de otros países, con los que pudimos intercambiar experiencias docentes y crear nuevas amistades. Los siete días en la antigua ciudad universitaria nos acordaron del vínculo irrompible entre la lengua y la vida, el aprendizaje y el placer.

Slobodanka Stojanovic y Visnja Jovanovic